KULÜPLER LİSTESİ

AKTİF KULÜPLER

1. 1002 Şiir ve Masal Kulübü(2018) (Şiir ve edebiyat üzerine söyleşiler düzenlemekte, kitap günleri, dönemlik fanzin hazırlamaktadırlar.)

2. Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (AESK)(2010) (TÜBİTAK yarışması için elektrik ya da hidrojenle çalışan araç üretmektedir.)

3. Astronomi Kulübü (2019)(Gök cisimleri gözlemleri yapmakta, buna yönelik kamplar düzenlemektedir.)

4. BEST Kulübü (Board of European Students of Technology)(2009) (Bağlı oldukları Uluslararası öğrenci birliğine bağlı olarak yerli ve yabancı öğrenciler arasında iletişimi güçlendirmeye çalışmakta ve lise öğrencilerine yönelik teknoloji odaklı yarışmalar düzenlemektedir.)

5. Bilim Kurgu ve Fantastik Kulübü (BKFK)(2009) (YıldızCON etkinliği düzenlemekte, anime, animasyon karakterlerine ilgi duyan öğrencilerin sosyalleşmesine yardımcı olmaktadır.)

6. Bilim ve Matematik Kulübü (2014)(Fanzin çıkararak ve matematik odaklı çeşitli etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin başta matematik olmak üzere fen bilimleri alanında vizyon kazanmalarını sağlamaya çalışmaktadır.)

·Bilim Ofisi Topluluğu (Bilim konusunda öğrencileri, toplumu bilinçlendirme üzerine seminer, söyleşiler, panel vb. düzenlemektedirler.)

7. Bisiklet Kulübü(2018) (Bisiklet montajı, engellilerle bisiklet turları vb. Sosyal etkinlikler düzenlemektedirler.)

8. Biyoteknoloji ve Genetik Kulübü (BİYOGEN)(2017) (İlgili alanda panel, seminer düzenlemekte, Adli Tıp Günleri gibi etkinlikler düzenlemektedir.)

9. Çevre Kulübü (YTÜÇEV)(2010) (Diğer kulüplerle birlikte “Yıldız Dönüşüyor” projesine destek vermekte, çevre bilinci oluşması için çalışmaktadırlar.)

10. Çocuk ve Eğitim Kulübü (ÇEK)(2014) (Çoğunlukla Eğitim Fakültesi öğrencilerine, öğretmen adaylarına yönelik etkinlikler düzenlemekte, okulları hedef alan sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirip 23 Nisan’da çocuklara yönelik şenlik düzenlemektedirler.)

11. Dağcılık Kulübü(1997) (Tırmanışlar düzenleyip alanlarında teorik eğitimler vermekte, geziler düzenlemekte ve yarışmalara katılmaktadır.)

12. Dijital Oyun Geliştirme ve Dijital Oyunculuk Kulübü (DOGDOK)(2015) (Programlama, bilgisayar oyunları tasarımıyla ilgilenenlere yardımcı olmakta, oyun tasarım eğitimleri düzenlemektedirler.)

13. Dil Atölyesi Kulübü(2015) (Edebiyat üzerine söyleşiler, çeviri atölye çalışmaları, fanzin hazırlama gibi faaliyetlerde bulunmaktadırlar.)

14. Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü (EBİLTEK) (2010)(İşaret dili eğitimi, bilgisayar programlama vb. Alanlarda öğrencilere yönelik eğitimler düzenlemektedir.)

15. Ekonomi Kulübü(2016) (Ekonomi üzerine paneller, söyleşiler düzenlemektedirler. “Yıldız Dönüşüyor” projesine destek olmaktadırlar.)

16. Elektrik Tesisleri Kulübü(2019) (Mühendislik alanında uygulamalar geliştirmekte, yarışmalar düzenleyip programlama, elektrik sistemleri ile ilgili uygulama odaklı eğitimler düzenlemektedirler.)

17. ElliyeYetmiş Kulübü(2019) (Mimarlık üzerine söyleşi, panel düzenleyip ilgili bölüm öğrencilerinin kariyer ve sosyal gelişimine destek olmaktadırlar.)

18. Farkındalık ve Ombudsmanlık Kulübü(2019) (Kamu kurumlarıyla iş birliğinde öğrenci ve personeli hak arama konusunda bilinçlendirmeye yönelik etkinlikler yapmaktadır.)

19. Fizik Kulübü(2019) (Fizik üzerine söyleşiler, çalıştaylar düzenleyip fizik bölümü başta olmak üzere öğrencilerin teorik fizik üzerine ilgisini destekleyecek faaliyetler düzenlemektedir.)

20. Fotoğraf Kulübü (FOK)(1999) (Tarihi alanlarda, doğada fotoğraf çekimi gerçekleştirmekte, fotoğraf baskı atölyesinde çalışmalar yapıp eğitimler düzenlemektedirler.)

21. Gemi ve Denizcilik Kulübü (GEMDEK)(2016) (Bölümlerine yönelik mesleki, kariyer odaklı etkinlikler ve öğrencileri ilgili sektör temsilcileri ile bir araya getirecek faaliyetler düzenlemektedirler.)

22. Genç Kariyer ve Gelişim Kulübü(2019) (Öğrenci Rehberlik ve Kariyer Merkezi iş birliğinde kariyer gelişimi, CV hazırlama, mülakat provaları gibi etkinlikler düzenlemektedirler.) 

23. Gezi ve Kampçılık Kulübü (GEKA)(2017) (Doğa kampları düzenleyip kamp yapmayı seven öğrencileri bir araya getirerek kamp yapma inceliklerini öğretmekte ve sosyalleşmektedirler.)

24. Girişimcilik Kulübü(2015) (Startup’lara yönelik etkinlikler düzenleyip girişimci olmak isteyen öğrencilere yol göstermektedirler.)

Girişimcilik Kulübüne bağlı topluluklar:

·Kreatifbiri Topluluğu (Kreatifbiri.com adresini kullanarak girişim ve sosyal sorumluluk alanında çalışmak isteyen öğrencileri bir araya getirmeye çalışmaktadırlar.)

25. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Kulübü(2016) (Gıda mühendisliği öğrencilerine yönelik kariyer odaklı etkinlikler düzenleyip gıda ve sağlıklı beslenme üzerine seminerler düzenlemektedir.)

26. Hayvan Hakları Kulübü (HAYHAK)(2014) (Yıldız ve Davutpaşa kampüslerindeki köpekler başta olmak hayvanların beslenmesi ve bakımı, yaralı hayvanların ilk yardımı ile ilgilenmektedirler.)

27. IEEE Kulübü (2001)(Mühendislik alanında geniş çaplı, tüm Üniversiteye ve diğer Üniversitelere yönelik sektörel, kariyer odaklı etkinlikler düzenleyip öğrencilerle iş dünyasını bir araya getirmektedirler.)

28. İşletme Kulübü(2000) (“Kariyer Panayırı” başta olmak üzere kariyer odaklı olup tüm Üniversite öğrencilerine yönelik etkinlikler, “Yılın Yıldızları Ödül Töreni” başta olmak üzere iş, sanat dünyası ile Üniversitenin bağlantısına katkı sağlamaktadırlar.)

İşletme Kulübüne bağlı topluluklar:

·Radyo Yıldız (Etkinlikler için müzik düzenlemesi, yayını yapmaktadır.)

·Gelişim ve İnovasyon topluluğu (Sosyal sorumluluk ve inovasyon üzerine projeleri olan öğrencileri bir araya getirmektedir.)

29. Jeoenformatik Kulübü(2017) (CBS (GİS) üzerine seminer, çalışmalar, ilgili alanda Teknik geziler düzenlemektedirler.)

30. Kalite ve Verimlilik Kulübü (KVK)(2000) (Başta endüstri mühendisliği öğrencileri olmak üzere mühendislik, işletme alanlarında girişimcilik, kariyer gelişimi, ESTIEM’e bağlı olarak Üniversitemiz öğrencilerinin yurtdışı alanlarda çalışmalarını desteklemektedirler.)

31. Kızılay Kulübü (2017)(Kızılay’ın kampüs elçiliğini yaparak kan bağışı dönemlerinde destek olmakta, öğrencileri bilinçlendirmektedir.)

32. Kimya Teknolojileri Kulübü (KİMTEK)(2015) (Kimya ve biyoloji tabanlı bilimsel içerikli etkinlikler düzenlemekte, projeler geliştirmektedir.)

33. Makine Teknolojileri Kulübü (MAKTEK)(1997) (Başta makine mühendisliği öğrencileri olmak üzere mühendislik, tasarım ile ilgilenen öğrencilerin çeşitli projelerde çalışmasına destek olup projeler geliştirmektedirler.)

Makine Teknolojileri Kulübüne bağlı topluluklar:

·DBF (Design Build Fly Competition) Takımı (Amerika’da düzenlenen DBF Yarışması için uçak tasarlayıp katılım sağlamaktadırlar.)

·MAKTEK Yapay Zeka Topluluğu (Otonom araç geliştiriyorlar.)

·YTU Racing takımı (Amerika ve Avrupa’da düzenlenen FORMULA Student yarışmasına katılım gösteriyorlar.)

·Yıldız Roket Ekibi (TEKNOFEST’e katılıyorlar ve İREC yarışmasına katılım gösteriyorlar.)

·Solar Decathlon takımı (Solar Decathlon yarışmasına katılıp enerji tasarruflu ev tasarımı üzerine çalışıyorlar.)

·Maker Grubu (3D baskı üzerine çalışmalar yapıyorlar.)

34. Malzeme Bilimleri Kulübü(2015) (Metalurji-Malzeme mühendisliği başta olmak üzere ilgili bölüm öğrencilerinin kariyer, mesleki ve teknik gelişimini destekleyecek, sektörle öğrencileri bir araya getirecek etkinlikler düzenlemekte ve fuarlarda Üniversiteyi temsil etmektedirler.)

35. Materyal Tasarım Kulübü(2018) (Başta okul öğrencileri olmak üzere tasarım alanında çalışmalar yapmak isteyen öğrencilerle birlikte etkinlikler düzenliyorlar.)

36. MİNT (Multidisipliner İnovasyon Teknolojileri) Kulübü(2019) (Farklı bölümlerden öğrencilerin birlikte çalışarak yeni projeler geliştirmesi üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedirler.)

37. Model Uçak Tasarım ve Eğitimi Kulübü(2018) (İlk ve orta öğretimdeki öğrencilerle birlikte çalışarak model uçak geliştirme üzerine atölye çalışmaları gerçekleştirmektedirler.)

38. Motosiklet Kulübü(2019) (Motosiklet kullanan öğrencilerin hem sosyalleşmesine hem de aidiyet kazanmasına yardımcı olup trafik kurallarına ve güvenli sürüşe ilişkin bilinçlendirme için çalışmalar yapmaktadırlar.)

39. Münazara Kulübü(2009) (Güncel ve toplumsal konularda bir araya gelerek üyeleriyle aralarında münazaralar düzenleyip alanında uzman kişileri davet ederek söyleşiler gerçekleştirmektedirler.)

40. Müzik Kulübü(2010) (Korolar, konserler ve müzik yarışması düzenlemektedirler.)

Müzik Kulübüne bağlı topluluklar:

·Pi topluluğu (müze, sergi gezileri düzenleyerek, edebiyat üzerine söyleşiler düzenleyerek üyelerinin sosyalleşmesini desteklemektedir.)

41. Okçuluk Kulübü(2019) (Okçuluk eğitimleri vererek ilgilenen öğrencilere destek olmakta ve ulusal yarışmalara katılmaktadırlar.)

42. Plastik Sanatlar Kulübü (PSK)(2001) (Başta ebru olmak üzere görsel sanatlarla ilgilenen öğrencilere eğitim vererek sergiler düzenlemektedirler.)

43. Proje Geliştirme ve Teknikleri Kulübü((2019) (İnşaat fakültesi öğrencilerinin bir arada çalışarak katkı sağlayacağı alanlarında yarışmalar, eğitimler düzenlemektedirler.)

44. Psikolojik Danışmanlık Kulübü (PDK)(2017) (İlgili bölüm öğrencileri başta olmak üzere tüm Üniversitede psikoloji, danışmanlık alanlarıyla ilgili öğrencilere yönelik söyleşiler vb. düzenlemektedirler.)

Psikolojik Danışmanlık Kulübüne bağlı topluluklar:

·Felsefe Topluluğu

45. Quidditch Kulübü(2017) (“Harry Potter” kitap serisinde karakterlerin oynadığı topla ve sopalarla oynanan oyunla ilgilenen öğrencileri bir araya getirip diğer Üniversitelerdeki ilgili kulüp takımlarıyla aralarında maçlar düzenlemekte ve ulusal turnuvaya katılmaktadırlar.)

46. Robotik ve Otomasyon Kulübü (ROK)(2010) (Farklı mühendislik bölümü öğrencilerinin birlikte çalışma imkânı bulabildikleri projeler geliştirerek ulusal ve uluslararası yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmekte ve programlama eğitimleri düzenlemektedirler.)

47. Rüzgâr Enerjisi Kulübü (REK)(2010) (Rüzgâr enerjisi ile çalışan araçları üzerinde çalışmalar yaparak her sene Uluslararası yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmektedirler.)

48. Satranç Kulübü(2010) (Satranç ile ilgilenen öğrencileri bir araya getirerek turnuvalarda Üniversitemizi temsil etmektedirler.)

49. SKYLAB Kulübü(2019) (Disiplinler arası kültürel ve kariyer alanında gelişim odaklı etkinlik yapmaktadır.)

50. SPARK Kulübü(2019 (Üniversitemizin adını, disiplinler arası alanlarda adını öne çıkartacak projeler düzenlemektedir.)

SPARK Kulübüne bağlı topluluklar:

·TEDX topluluğu (TEDX konuşmaları düzenlemektedirler.)

51. Sinema Kulübü(1997) (Film gösterimleri düzenlemekte ve kısa film festivali organize etmektedir.)

52. Sosyal Sorumluluk Kulübü(2007) (Sosyal sorumlulukla ilgili projeler geliştirmekte ve diğer kulüplerle sosyal sorumluluk konularında ortak çalışmalar yürütmektedir.)

Sosyal Sorumluluk Kulübüne bağlı topluluklar:

·LÖSEV Topluluğu (Lösemi hastalığı ile ilgili farkındalık üzerine çalışmaktadırlar.)

·Genç Kadın ve Girişim topluluğu (Kadın hakları ve kadınların iş hayatında daha etkin olmaları için çalışmalar yürütmektedirler.)

·Değerler Eğitimi topluluğu (Üniversite öğrencilerin topluma örnek bireyler olarak gelişimi için bilinçlendirme odaklı eğitimler, söyleşiler düzenlemektedirler.)

53. Spor Kulübü(2010)

Spor Kulübüne bağlı topluluklar:

·Kickbox (İlgili spor dalında ulusal turnuvaya katılıp ücretsiz eğitimler düzenlemektedirler.)

·Krav maga (Silahsız kendini savunma eğitimleri düzenlemektedirler.)

·UNİFEB (Fenerbahçe takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşip sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarını desteklemektedirler.)

·ULTRASLAN (Galatasaray takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşmesini desteklemektedirler.)

·UNİBJK (Beşiktaş takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşmesini desteklemektedirler.)

·Trabzonsporlular (Trabzonspor takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşmesini desteklemektedirler.)

·Frizbi (İlgili spor alanıyla ilgili öğrencileri bir araya getirerek yarışmalara katılmaktadırlar.)

·Savunma Sanatları – Wushu (Savunma sanatı Wushu eğitimi vermektedirler.)

·Dans (Salon ve Latin danslarında eğitimler düzenlemektedirler.)

·Kürek (Kürek sporuyla ilgilenen öğrencileri bir araya getirmektedir.)

·Oryantiring (Antrenmanlar gerçekleştirip yıl içerisinde onlarca yarışmalara katılıp Üniversiteye çok defa ödül kazandırmaktadırlar.)

·Parkur (Fiziki engelleri aşma üzerine dayalı, hız, çeviklik ve hızlı düşünme becerisini geliştiren Parkur sporuyla ilgili eğitimler vermektedirler.)

·Langırt (Langırt oynamayı seven öğrencileri bir araya getirip sosyalleşmelerini sağlayarak turnuvalar düzenlemekte, bu turnuvalara ev sahipliği yapmaktadır.)

54. Sualtı Sporları Kulübü(2018) (Sualtı sporları ile ilgilenen öğrencilere yönelik teorik eğitimler verip uygulamalı eğitimler aldıkları geziler düzenlemekte ve sertifika işlemlerinde yardımcı olmaktadırlar.)

55. Tarih ve Medeniyet Kulübü(2013) (Tarih üzerine söyleşiler düzenlemektedirler.)

Tarih ve Medeniyet Kulübüne bağlı topluluklar:

·Yeniler topluluğu

56. Tasarım Kulübü(2016) (Mimarlık bölümü öğrencileri olmak üzere tasarım ile ilgilenen öğrencileri bir araya getirip kendilerini geliştirebilecekleri gezi vb. faaliyetler düzenlemektedirler.)

57. Teknik Elemanlar Kulübü(2019 (Mühendislik öğrencilerinin sadece sosyal değil teknik alanda da gelişimini destekleyecek eğitimler düzenlemektedirler.)

Teknik Elemanlar Kulübüne bağlı topluluklar:

·Etik Topluluğu (Mühendislik alanında meslek etiğine dair çalışmalar gerçekleştirmektedir.)

58. Tiyatro Kulübü(1982) (Yerli, yabancı oyunları hem kampüs içerisinde hem Belediyelerin tiyatrolarında sergilemekte ve yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmektedirler.)

59. Türk Musikisi Kulübü(2017) (Türk Halk ve Sanat müziği üzerine konserler ve eğitimler düzenlemektedirler.)

60. Uluslararası Staj Değişim Kulübü (USDK)(2010) (IAESTE uluslararası kuruluşu ile iş birliğinde yurtdışında staj yapmak isteyen öğrencilerimize destek olmakta ve yol göstermektedirler.)

61. Uluslararası Öğrenci Kulübü (2019)(Üniversitenin yabancı uyruklu öğrencileri ile yerli öğrenciler arasında kültürel paylaşımı artırmayı destekleyecek organizasyonlar düzenlemektedirler.)

62. Yabancı Diller ve Çeviri Kulübü(2019) (Çeviri çalışmaları yapmakta, Batı dilleri üzerine temel düzeyde eğitimler vermektedirler.)

63. Yapı Kulübü(2002)(2002) (Başta inşaat mühendisliği olmak üzere çevre mühendisliği ve mimarlık öğrencilerinin kariyer gelişimini destekleyecek, sektör ile öğrencileri bir araya getirecek akademik ve mesleki konferanslar, söyleşiler düzenlemektedir.)

64. Yelken Kulübü(2015) (Yelken sporu ile ilgilenen öğrencileri bir araya getirerek Üniversitemizi yarışmalarda temsil etmekte ve model yelken çalışmaları yapmaktadırlar.)

65. Yeşilay Kulübü (2014)(Başta sigara olmak üzere bağımlılık yaratan maddelerle savaşta öğrencilerin bilinçlenmesi için çalışmalar yürütmekte, Kampüslerde “Sigarasız Alan” belirlenmesinde çalışmaktadırlar.)

Yeşilay kulübüne bağlı topluluklar:

·Bağımlılıkla Mücadele topluluğu (Uyuşturucu bağımlılığına karşı öğrencileri bilinçlendirmektedir.)

66. Yıldız Erasmus Kulübü(2014) (Erasmus programı ile yurtdışı eğitim ile ilgilenen öğrencilere destek olup yol göstermektedir.)

67. Zekâ ve Akıl Oyunları Kulübü(2014) (Başta ilkokul olmak üzere ilk ve orta öğretimdeki öğrencilerle birlikte, onların zihinsel gelişimini geliştirecek, oyun geliştirme üzerine etkinlikler düzenlemektedirler.)

68. Uzay ve Aviyonik Sistemler Kulübü (2018)(Roket projesi üzerine çalışmalar yaparak Üniversiteyi çeşitli yarışmalarda temsil etmektedirler.)

Diğer topluluklar:

- KİAS Topluluğu