ÖĞRENCİ KULÜP VE TOPLULUKLARI II

AKTİF KULÜPLER

43. Motosiklet Kulübü (2019) (Kısaltma: YTÜMOTO) (Motosiklet kullanan öğrencilerin hem sosyalleşmesine hem de aidiyet kazanmasına yardımcı olup trafik kurallarına ve güvenli sürüşe ilişkin bilinçlendirme için çalışmalar yapmaktadırlar.)

44. Müzik Kulübü (2010) (Kısaltma:Müzik) (Korolar, konserler ve müzik yarışması düzenlemektedirler.)

Müzik Kulübüne bağlı topluluklar:

·Pi topluluğu (müze, sergi gezileri düzenleyerek, edebiyat üzerine söyleşiler düzenleyerek üyelerinin sosyalleşmesini desteklemektedir.)

45. Okçuluk Kulübü (2019) (Kısaltma: Okçuluk) (Okçuluk eğitimleri vererek ilgilenen öğrencilere destek olmakta ve ulusal yarışmalara katılmaktadırlar.)

46. Proje Geliştirme ve Teknikleri Kulübü (2019) (Kısaltma: PROTEK) (İnşaat fakültesi öğrencilerinin bir arada çalışarak katkı sağlayacağı alanlarında yarışmalar, eğitimler düzenlemektedirler.)

47. Psikolojik Danışmanlık Kulübü (Kısaltma: PDK) (2017) (İlgili bölüm öğrencileri başta olmak üzere tüm Üniversitede psikoloji, danışmanlık alanlarıyla ilgili öğrencilere yönelik söyleşiler vb. düzenlemektedirler.)

Psikolojik Danışmanlık Kulübüne bağlı topluluklar:

·Felsefe Topluluğu

48. Quidditch Kulübü (2017) (Kısaltma: QUIDDITCH) (“Harry Potter” kitap serisinde karakterlerin oynadığı topla ve sopalarla oynanan oyunla ilgilenen öğrencileri bir araya getirip diğer Üniversitelerdeki ilgili kulüp takımlarıyla aralarında maçlar düzenlemekte ve ulusal turnuvaya katılmaktadırlar.)

49. Robotik ve Otomasyon Kulübü (Kısaltma: ROK) (2010) (Farklı mühendislik bölümü öğrencilerinin birlikte çalışma imkânı bulabildikleri projeler geliştirerek ulusal ve uluslararası yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmekte ve programlama eğitimleri düzenlemektedirler.)

50. Rüzgâr Enerjisi Kulübü (Kısaltma: REK) (2010) (Rüzgâr enerjisi ile çalışan araçları üzerinde çalışmalar yaparak her sene Uluslararası yarışmalarda Üniversitemizi temsil etmektedirler.)

51. Satranç Kulübü (2010) (Kısaltma: SATRANÇ) (Satranç ile ilgilenen öğrencileri bir araya getirerek turnuvalarda Üniversitemizi temsil etmektedirler.)

52. SKYLAB Kulübü (2019) (Kısaltma: SKYLAB) (Disiplinler arası kültürel ve kariyer alanında gelişim odaklı etkinlik yapmaktadır.)

53. Space and Art Kitchen Kulübü (2019) (Kısaltma: SPARK) (Üniversitemizin adını, disiplinler arası alanlarda adını öne çıkartacak projeler düzenlemektedir.)

SPARK Kulübüne bağlı topluluklar:

·TEDX Topluluğu (TEDX konuşmaları düzenlemektedirler.)

·Yildiz Rover Topluluğu (University Rover Challenge (URC) ve European Rover Challenge (ERC) yarışmaları için Otonom Uzay Aracı (Rover) inşa etmektedirler.)

54. Sinema Kulübü (1997) (Kısaltma: Sinema) (Film gösterimleri düzenlemekte ve kısa film festivali organize etmektedir.)

55. Sosyal Sorumluluk Kulübü (2007) (Kısaltma: SOS) (Sosyal sorumlulukla ilgili projeler geliştirmekte ve diğer kulüplerle sosyal sorumluluk konularında ortak çalışmalar yürütmektedir.)

Sosyal Sorumluluk Kulübüne bağlı topluluklar:

·LÖSEV Topluluğu (Lösemi hastalığı ile ilgili farkındalık üzerine çalışmaktadırlar.)

·Genç Kadın ve Girişim topluluğu (Kadın hakları ve kadınların iş hayatında daha etkin olmaları için çalışmalar yürütmektedirler.)

·Değerler Eğitimi topluluğu (Üniversite öğrencilerin topluma örnek bireyler olarak gelişimi için bilinçlendirme odaklı eğitimler, söyleşiler düzenlemektedirler.)

56. Spor Kulübü (2010) (Kısaltma: SPOR)

Spor Kulübüne bağlı topluluklar:

·Kickbox (İlgili spor dalında ulusal turnuvaya katılıp ücretsiz eğitimler düzenlemektedirler.)

·Krav maga (Silahsız kendini savunma eğitimleri düzenlemektedirler.)

·UNİFEB (Fenerbahçe takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşip sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarını desteklemektedirler.)

·ULTRASLAN (Galatasaray takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşmesini desteklemektedirler.)

·UNİBJK (Beşiktaş takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşmesini desteklemektedirler.)

·Trabzonsporlular (Trabzonspor takımını destekleyen öğrencilerin sosyalleşmesini desteklemektedirler.)

·Frizbi (İlgili spor alanıyla ilgili öğrencileri bir araya getirerek yarışmalara katılmaktadırlar.)

·Savunma Sanatları – Wushu (Savunma sanatı Wushu eğitimi vermektedirler.)

·Dans (Salon ve Latin danslarında eğitimler düzenlemektedirler.)

·Kürek (Kürek sporuyla ilgilenen öğrencileri bir araya getirmektedir.)

·Oryantiring (Antrenmanlar gerçekleştirip yıl içerisinde onlarca yarışmalara katılıp Üniversiteye çok defa ödül kazandırmaktadırlar.)

·Parkur (Fiziki engelleri aşma üzerine dayalı, hız, çeviklik ve hızlı düşünme becerisini geliştiren Parkur sporuyla ilgili eğitimler vermektedirler.)

·Langırt (Langırt oynamayı seven öğrencileri bir araya getirip sosyalleşmelerini sağlayarak turnuvalar düzenlemekte, bu turnuvalara ev sahipliği yapmaktadır.)

·Yıldız Teker Topluluğu (Paten kaymayı seven öğrencileri biraraya getirerek sosyalleşmelerini sağlamaktadır.)

·Yoga Topluluğu (Ücretsiz Yoga eğitimleri vererek Yoga yapmayı seven öğrencileri biraraya getirerek sosyalleşmelerini sağlamaktadır.)

57. Sualtı Sporları Kulübü (2018) (Kısaltma: YTÜSAS) (Sualtı sporları ile ilgilenen öğrencilere yönelik teorik eğitimler verip uygulamalı eğitimler aldıkları geziler düzenlemekte ve sertifika işlemlerinde yardımcı olmaktadırlar.)

58. Tarih ve Medeniyet Kulübü (2013) (Kısaltma: TMK) (Tarih üzerine söyleşiler düzenlemektedirler.)

Tarih ve Medeniyet Kulübüne bağlı topluluklar:

·Yeniler topluluğu

59. Tasarım Kulübü (2016) (Kısaltma: TASARIM) (Mimarlık bölümü öğrencileri olmak üzere tasarım ile ilgilenen öğrencileri bir araya getirip kendilerini geliştirebilecekleri gezi vb. faaliyetler düzenlemektedirler.)

60. Teknik Elemanlar Kulübü (2019) (Kısaltma: YILTEK) (Mühendislik öğrencilerinin sadece sosyal değil teknik alanda da gelişimini destekleyecek eğitimler düzenlemektedirler.)

Teknik Elemanlar Kulübüne bağlı topluluklar:

·Etik Topluluğu (Mühendislik alanında meslek etiğine dair çalışmalar gerçekleştirmektedir.)

61. Türk Musikisi Kulübü (2017) (Kısaltma: MUSİKİ) (Türk Halk ve Sanat müziği üzerine konserler ve eğitimler düzenlemektedirler.)

62. Uluslararası Staj Değişim Kulübü (Kısaltma: USDK) (2010) (IAESTE uluslararası kuruluşu ile iş birliğinde yurtdışında staj yapmak isteyen öğrencilerimize destek olmakta ve yol göstermektedirler.)

63. Uluslararası Öğrenci Kulübü (2019) (Kısaltma: UÖK) (Üniversitenin yabancı uyruklu öğrencileri ile yerli öğrenciler arasında kültürel paylaşımı artırmayı destekleyecek organizasyonlar düzenlemektedirler.)

Uluslararası Öğrenci Kulübüne bağlı topluluklar:

- Model United Nations Topluluğu

64. Yabancı Diller ve Çeviri Kulübü (2019) (Kısaltma: YDÇK) (Çeviri çalışmaları yapmakta, Batı dilleri üzerine temel düzeyde eğitimler vermektedirler.)

65. Yelken Kulübü (2015) (Kısaltma: YELKEN) (Yelken sporu ile ilgilenen öğrencileri bir araya getirerek Üniversitemizi yarışmalarda temsil etmekte ve model yelken çalışmaları yapmaktadırlar.)

66. Yeşilay Kulübü (2014) (Kısaltma: YEŞİLAY) (Başta sigara olmak üzere bağımlılık yaratan maddelerle savaşta öğrencilerin bilinçlenmesi için çalışmalar yürütmekte, Kampüslerde “Sigarasız Alan” belirlenmesinde çalışmaktadırlar.)

Yeşilay kulübüne bağlı topluluklar:

·Bağımlılıkla Mücadele topluluğu (Uyuşturucu bağımlılığına karşı öğrencileri bilinçlendirmektedir.)

67. Yıldız Erasmus Kulübü (2014) (Kısaltma: ERASMUS) (Erasmus programı ile yurtdışı eğitim ile ilgilenen öğrencilere destek olup yol göstermektedir.)

68. Zekâ ve Akıl Oyunları Kulübü (2014) (Kısaltma: ZAOK) (Başta ilkokul olmak üzere ilk ve orta öğretimdeki öğrencilerle birlikte, onların zihinsel gelişimini geliştirecek, oyun geliştirme üzerine etkinlikler düzenlemektedirler.)

69. Uzay ve Aviyonik Sistemler Kulübü (2018) (Kısaltma: UASK) (Roket projesi üzerine çalışmalar yaparak Üniversiteyi çeşitli yarışmalarda temsil etmektedirler.)

Diğer topluluklar:

- KİAS Topluluğu (PASİF)

- Ateş Böceği Topluluğu (PASİF)

- Bilimsel Araştırmalar Topluluğu

- Sosyal Politikalar Topluluğu

- Havacılık Topluluğu

·Kreatifbiri Topluluğu