ÖĞRENCİ KULÜP VE TOPLULUKLARI I

AKTİF KULÜPLER

1. 1002 Şiir ve Masal Kulübü (2018) (Kısaltma: 1002 ŞMK) (Şiir ve edebiyat üzerine söyleşiler düzenlemekte, kitap günleri, dönemlik fanzin hazırlamaktadırlar.)

2. Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü (Kısaltma: AESK) (2010) (TÜBİTAK yarışması için elektrik ya da hidrojenle çalışan araç üretmektedir.)

3. Astronomi Kulübü (2019) (Kısaltma: ASTRO) (Gök cisimleri gözlemleri yapmakta, buna yönelik kamplar düzenlemektedir.)

4. Board of European Students of Technology Kulübü (2009) (Kısaltma: BEST) (Bağlı oldukları Uluslararası öğrenci birliğine bağlı olarak yerli ve yabancı öğrenciler arasında iletişimi güçlendirmeye çalışmakta ve lise öğrencilerine yönelik teknoloji odaklı yarışmalar düzenlemektedir.)

5. Bilim Kurgu ve Fantastik Kulübü (Kısaltma: BKFK) (2009) (YıldızCON etkinliği düzenlemekte, anime, animasyon karakterlerine ilgi duyan öğrencilerin sosyalleşmesine yardımcı olmaktadır.)

6. Bilim ve Matematik Kulübü (2014) (Kısaltma: BKFK) (Fanzin çıkararak ve matematik odaklı çeşitli etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin başta matematik olmak üzere fen bilimleri alanında vizyon kazanmalarını sağlamaya çalışmaktadır.)

·Bilim Ofisi Topluluğu (Bilim konusunda öğrencileri, toplumu bilinçlendirme üzerine seminer, söyleşiler, panel vb. düzenlemektedirler.)

7. Bisiklet Kulübü (2018) (Kısaltma: BİSK) (Bisiklet montajı, engellilerle bisiklet turları vb. Sosyal etkinlikler düzenlemektedirler.)

8. Biyoteknoloji ve Genetik Kulübü (Kısaltma: BİYOGEN) (2017) (İlgili alanda panel, seminer düzenlemekte, Adli Tıp Günleri gibi etkinlikler düzenlemektedir.)

9. Çevre Kulübü (Kısaltma: YTÜÇEV) (2010) (Diğer kulüplerle birlikte “Yıldız Dönüşüyor” projesine destek vermekte, çevre bilinci oluşması için çalışmaktadırlar.)

10. Çocuk ve Eğitim Kulübü (Kısaltma: ÇEK) (2014) (Çoğunlukla Eğitim Fakültesi öğrencilerine, öğretmen adaylarına yönelik etkinlikler düzenlemekte, okulları hedef alan sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirip 23 Nisan’da çocuklara yönelik şenlik düzenlemektedirler.)

11. Dağcılık Kulübü (1997) (Kısaltma: DAĞCILIK) (Tırmanışlar düzenleyip alanlarında teorik eğitimler vermekte, geziler düzenlemekte ve yarışmalara katılmaktadır.)

12. Dijital Oyun Geliştirme ve Dijital Oyunculuk Kulübü (Kısaltma: DOGDOK) (2015) (Programlama, bilgisayar oyunları tasarımıyla ilgilenenlere yardımcı olmakta, oyun tasarım eğitimleri düzenlemektedirler.)

13. Dil Atölyesi Kulübü (2015) (Kısaltma: DAK) (Edebiyat üzerine söyleşiler, çeviri atölye çalışmaları, fanzin hazırlama gibi faaliyetlerde bulunmaktadırlar.)

14. Eğitim ve Bilişim Teknolojileri Kulübü (Kısaltma: EBİLTEK) (2010) (İşaret dili eğitimi, bilgisayar programlama vb. Alanlarda öğrencilere yönelik eğitimler düzenlemektedir.)

15. Ekonomi Kulübü (2016) (Kısaltma: EKONOMİ) (Ekonomi üzerine paneller, söyleşiler düzenlemektedirler. “Yıldız Dönüşüyor” projesine destek olmaktadırlar.)

16. Elektrik Tesisleri Kulübü (2019) (Kısaltma: ETK) (Mühendislik alanında uygulamalar geliştirmekte, yarışmalar düzenleyip programlama, elektrik sistemleri ile ilgili uygulama odaklı eğitimler düzenlemektedirler.)

17. ElliyeYetmiş Kulübü (2019) (Kısaltma: 50X70) (Mimarlık üzerine söyleşi, panel düzenleyip ilgili bölüm öğrencilerinin kariyer ve sosyal gelişimine destek olmaktadırlar.)

18. Farkındalık ve Ombudsmanlık Kulübü (2019) (Kısaltma: FVOK) (Kamu kurumlarıyla iş birliğinde öğrenci ve personeli hak arama konusunda bilinçlendirmeye yönelik etkinlikler yapmaktadır.)

19. Fizik Kulübü (2019) (Kısaltma: FİZİK) (Fizik üzerine söyleşiler, çalıştaylar düzenleyip fizik bölümü başta olmak üzere öğrencilerin teorik fizik üzerine ilgisini destekleyecek faaliyetler düzenlemektedir.)

20. Fotoğraf Kulübü (FOK) (1999) (Tarihi alanlarda, doğada fotoğraf çekimi gerçekleştirmekte, fotoğraf baskı atölyesinde çalışmalar yapıp eğitimler düzenlemektedirler.)

21. Geleneksel Sanatlar Kulübü (2019) (Kısaltma: GESK) (Minyatür, ebru vd. Geleneksel sanatlarımızla ilgilenen öğrencileri biraraya getirerek etkinlikler düzenlemekte ve bu sanatların bilinirliğini artırmayı amaçlamaktadır.)

22. Gelişim ve İnovasyon Kulübü (2019) (Kısaltma: GEİK) (İlgili alanlarda etkinlikler düzenleyerek öğrencilerin bilinçlenmesini amaçlamaktadır.)

Gelişim ve İonvasyon Kulübüne bağlı topluluklar:

- Matware Topluluğu (Matematik ve yazılım alanında eğitimler düzenlemekte ve konferanslar organize etmektedirler.)

23. Gemi ve Denizcilik Kulübü (Kısaltma: GEMDEK) (2016) (Bölümlerine yönelik mesleki, kariyer odaklı etkinlikler ve öğrencileri ilgili sektör temsilcileri ile bir araya getirecek faaliyetler düzenlemektedirler.)

24. Genç Kariyer ve Gelişim Kulübü (2019) (Kısaltma: YTÜGENÇ) (Öğrenci Rehberlik ve Kariyer Merkezi iş birliğinde kariyer gelişimi, CV hazırlama, mülakat provaları gibi etkinlikler düzenlemektedirler.) 

Genç Kariyer ve Gelişim Kulübüne bağlı topluluklar:

·Yurtiçi Staj ve Eğitim Topluluğu

25. Gezi ve Kampçılık Kulübü (Kısaltma: GEKA) (2017) (Doğa kampları düzenleyip kamp yapmayı seven öğrencileri bir araya getirerek kamp yapma inceliklerini öğretmekte ve sosyalleşmektedirler.)

26. Girişimcilik Kulübü (2015) (Kısaltma: GİRİŞİMCİLİK) (Startup’lara yönelik etkinlikler düzenleyip girişimci olmak isteyen öğrencilere yol göstermektedirler.)

Girişimcilik Kulübüne bağlı topluluklar:

·Kreatifbiri Topluluğu (Kreatifbiri.com adresini kullanarak girişim ve sosyal sorumluluk alanında çalışmak isteyen öğrencileri bir araya getirmeye çalışmaktadırlar.)

27. Gıda ve Sağlıklı Beslenme Kulübü (2016) (Kısaltma: GSBK) (Gıda mühendisliği öğrencilerine yönelik kariyer odaklı etkinlikler düzenleyip gıda ve sağlıklı beslenme üzerine seminerler düzenlemektedir.)

Gıda ve Sağlıklı Beslenme Kulübüne bağlı topluluklar:

- Vegan-Vejeteryan Topluluğu

28. Hayvan Hakları Kulübü (Kısaltma: HAYHAK) (2014) (Yıldız ve Davutpaşa kampüslerindeki köpekler başta olmak hayvanların beslenmesi ve bakımı, yaralı hayvanların ilk yardımı ile ilgilenmektedirler.)

29. IEEE Kulübü (2001) (Kısaltma: IEEE) (Mühendislik alanında geniş çaplı, tüm Üniversiteye ve diğer Üniversitelere yönelik sektörel, kariyer odaklı etkinlikler düzenleyip öğrencilerle iş dünyasını bir araya getirmektedirler.)

30. İnşaat ve Mimarlık Kulübü (2019) (Kısaltma: İMK) İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık bölümleri öğrencilerini biraraya getirip konferans, sempoyzum, panel vb. Etkinlikler düzenleyerek mesleki ve akademik gelişimlerini desteklemektedir. 

31. İşletme Kulübü (2000) (Kısaltma: İşletme) (“Kariyer Panayırı” başta olmak üzere kariyer odaklı olup tüm Üniversite öğrencilerine yönelik etkinlikler, “Yılın Yıldızları Ödül Töreni” başta olmak üzere iş, sanat dünyası ile Üniversitenin bağlantısına katkı sağlamaktadırlar.)

İşletme Kulübüne bağlı topluluklar:

·Radyo Yıldız (Etkinlikler için müzik düzenlemesi, yayını yapmaktadır.)

32. Jeoenformatik Kulübü (2017) (Kısaltma: JEOK) (CBS (GİS) üzerine seminer, çalışmalar, ilgili alanda Teknik geziler düzenlemektedirler.)

33. Kalite ve Verimlilik Kulübü (Kısaltma: KVK) (2000) (Başta endüstri mühendisliği öğrencileri olmak üzere mühendislik, işletme alanlarında girişimcilik, kariyer gelişimi, ESTIEM’e bağlı olarak Üniversitemiz öğrencilerinin yurtdışı alanlarda çalışmalarını desteklemektedirler.)

34. Kızılay Kulübü (2017) (Kısaltma: KIZILAY) (Kızılay’ın kampüs elçiliğini yaparak kan bağışı dönemlerinde destek olmakta, öğrencileri bilinçlendirmektedir.)

35. Kimya Teknolojileri Kulübü (Kısaltma: KİMTEK) (2015) (Kimya ve biyoloji tabanlı bilimsel içerikli etkinlikler düzenlemekte, projeler geliştirmektedir.)

36. Lagari İnsansız Hava Aracı Kulübü (2019) (Kısaltma: LİHAK) (İHA tasarlayarak Üniversitemizi ulusal ve uluslararası yarışmalarda temsil etmektedirler.)

37. Makine Teknolojileri Kulübü (Kısaltma: MAKTEK) (1997) (Başta makine mühendisliği öğrencileri olmak üzere mühendislik, tasarım ile ilgilenen öğrencilerin çeşitli projelerde çalışmasına destek olup projeler geliştirmektedirler.)

Makine Teknolojileri Kulübüne bağlı topluluklar:

·DBF (Design Build Fly Competition) Takımı (Amerika’da düzenlenen DBF Yarışması için uçak tasarlayıp katılım sağlamaktadırlar.)

·MAKTEK Yapay Zeka Topluluğu (Otonom araç geliştiriyorlar.)

·YTU Racing takımı (Amerika ve Avrupa’da düzenlenen FORMULA Student yarışmasına katılım gösteriyorlar.)

·Yıldız Roket Ekibi (TEKNOFEST’e katılıyorlar ve İREC yarışmasına katılım gösteriyorlar.)

·Solar Decathlon takımı (Solar Decathlon yarışmasına katılıp enerji tasarruflu ev tasarımı üzerine çalışıyorlar.)

·Maker Grubu (3D baskı üzerine çalışmalar yapıyorlar.)

38. Malzeme Bilimleri Kulübü (2015) (Kısaltma: MBK) (Metalurji-Malzeme mühendisliği başta olmak üzere ilgili bölüm öğrencilerinin kariyer, mesleki ve teknik gelişimini destekleyecek, sektörle öğrencileri bir araya getirecek etkinlikler düzenlemekte ve fuarlarda Üniversiteyi temsil etmektedirler.)

Malzeme Bilimleri Kulübüne bağlı topluluklar:

- Savunma Sanayi Topluluğu

39. Materyal Tasarım Kulübü (2018) (Kısaltma: MTK) (Başta okul öğrencileri olmak üzere tasarım alanında çalışmalar yapmak isteyen öğrencilerle birlikte etkinlikler düzenliyorlar.)

40. Medikal Teknoloji Kulübü (2019) (Kısaltma: MEDİTEK) (Medikal mühendislik alanında eğitim gören öğrencilerin akademik ve mesleki gelişimini desteklemek amacıyla konferans, panel vd. Düzenlemektedirler.)

41. Multidisipliner İnovasyon Teknolojileri Kulübü (2019) (Kısaltma: MİNT) (Farklı bölümlerden öğrencilerin birlikte çalışarak yeni projeler geliştirmesi üzerine çalışmalar gerçekleştirmektedirler.)

MİNT Kulübüne bağlı topluluklar:

- Siber Güvenlik Topluluğu

- Veri Bilimi Topluluğu

- Blockchain Topluluğu

42. Model Uçak Tasarım ve Eğitimi Kulübü (2018) (Kısaltma: MUTEK)

© Yıldız Teknik Üniversitesi SKS Daire Başkanlığı Kültür Hizmetleri. İstanbul, Türkiye.